Góckutatás, fogászati gócok, gócbetegség
A fogászati góckutatás menete
Mi a fogászati góc és a gócbetegség közötti különbség?
Amikor gócbetegségekről beszélünk, fontos tisztázni két fogalmat: góc és gócbetegség. Gócnak nevezzük a szervezet bármely területén elhelyezkedő akut vagy krónikus gyulladásos folyamatot, amely lehet tünetmentes, okozhat tüneteket lokálisan, de testünk más területeire is kihathat.
Ez utóbbi esetben beszélünk gócbetegségről, amikor tehát a gyulladásból kórokozók és azok bomlástermékei, toxinjai a szervezetünk más területére jutnak (vér- és nyirokkeringés útján), és ott másodlagos betegségeket okoznak.
Góc, tehát maga a gyulladás, illetve ilyen jellegű gyulladásos forrás gyakran alakul ki a fogak, a torok- és orrmandulák, az arcüreg és orrmelléküregek területén, de prosztata, petefészek, vakbél, epehólyag és egyéb gyulladások is állhatnak a háttérben.
Ezért fontos a góckutatás során minden területet kivizsgáltatni.
Gócbetegség (amelyet az előbb említett gyulladások okozhatnak) lehet bőrgyógyászati betegség (pl. ekcéma), szemészeti elváltozás, hajhullás, asztma, diabetes mellitus (cukorbetegség), érelmeszesedés, ízületi megbetegedések, koraszülés, vesebetegség, de súlyosabb esetben a szívet is érintheti a folyamat.
Fogászati gócok
Minden gyulladásos és baktériumok okozta kóros elváltozást gócnak tekintünk a szájüregben is. A fogászati góc általában a fog idült gyulladásából alakul ki és mivel egyéb megbetegedést is okozhat, ezért is fontos a fogak átfogó, teljes körű és rendszeres ellenőriztetése, szakirányú kezelése.
Vannak olyan fogak által a szervezet más területén kialakult tünetek, amelyek az érintett fogak kezelésével megszüntethetők.
Milyenek a fogászati eredetű gócok?
A fog eredetű gócok között szerepelhetnek:
- fogszuvasodások,
- alászuvasodott régi tömések,
- fogínygyulladás,
- krónikus fogágygyulladás- fogágybetegség: tasakok alakulnak ki, amely kiváló környezetet biztosít a gyulladást kiváltó baktériumok számára,
- ciszta,
- elhalt fogak,
- részben előtört bölcsességfogak,
- és szigorúan véve a gyökérkezelt fogak (megfelelő gyökérkezelés elvégzése esetén is),
- vagy visszamaradt foggyökér,
- vagy az állcsontban lévő, ki nem bújt fog (pl. bölcsesség fog)
Gyerekeknél is előfordulhat gyulladt fog, vagy akár elhalt fog is, ami gócként lehet jelen, de felnőtteknél általában gyakoribb.
A fogorvos feladata mérlegelni, hogy adott esetben milyen beavatkozást szükséges végezni. Bizonyos általános orvosi műtétek (pl. szívtranszplantáció) nem is végezhetők el, amíg góc található a szervezetben. Ilyen esetben teljeskörű laborvizsgálat is szükséges a fogászati góckutatás mellett, hogy minden lehetséges góc forrást kizárhassunk a műtéti beavatkozások előtt.
A vérkép is jelezheti, ha gyulladás van jelen a szervezetben, például a vérsüllyedés vagy gyulladásos mediátorok értékének emelkedésével.
Góckutatásra természetesen nem csak általános orvosi indikációval és a tünetek megjelenése esetén kerülhet sor.
Rutin fogászati beavatkozások során is, a féléves – éves kontroll alkalmával érdemes elvégezni a góckutatást, az esetlegesen fennálló gyulladások felderítése és időben történő kezelése érdekében.
A Nádor Dentalban- www.nadordental.hu - a fogászati góckutatás ára: 5,000 HUF-
Panoráma röntgennel: 11,000 HUF,
CT (CBCT) 3 dimenziós felvétel készítése esetén: 25,000 HUF
Melyek a gócbetegség leggyakoribb tünetei?
A tünetek között szerepelhetnek:
- Szívbelhártya gyulladás,
- krónikus vesegyulladás,
- ismeretlen eredetű ízületi fájdalmak,
- hajhullás,
- allergiás tünetek,
- fáradékonyság,
- bőrön jelentkező kiütések,
- ekcéma.
Mit kell tennünk a fogászati gócok megelőzése érdekében?
A rendszeres fogápolás, illetve a legalább fél évenkénti fogászati ellenőrzés mindenképpen javasolt a fogak által előidézett gócok megelőzése érdekében.
A fogászati panoráma röntgenfelvétel vagy a 3D-s CT (CBCT) felvétel, kimutatja olyan krónikus gyulladás meglétét is, amely sokszor nem okoz panaszt.
Ezek kezelése egészségünk érdekében elengedhetetlen.
A góckutatás folyamata
Amennyiben valakinek gócbetegsége van, az esetben a szervezet minden területén szükséges a teljeskörű vizsgálat, amely feltérképezi az esetleges gyulladásokat, gócokat. A fogorvosi vizsgálat során átfogó klinikai és radiológiai vizsgálatokat egyaránt végzünk.
Panoráma röntgenfelvétel minden esetben szükséges, általában azonban „kisröntgen” felvételekre, esetenként CBCT- felvételre (ún. 3 dimenziós röntgen felvételre) is szükség lehet.
Így pontosabban diagnosztizálható egy tünetmentes, rejtett gyulladás.
CBCT felvétel segítségével 3D képet kapunk az állcsontokról, az orr- és arcüreg területéről is. Különösen azokban az esetekben lehet hasznos a CBCT, amikor nincs egyértelmű, tünetet okozó elváltozás, mégis szeretnénk alaposan kivizsgálni minden területet.
A fogászati góckutatás tehát egy alapos, minden szájüregi területre kiterjedő vizsgálatot jelent.
A rendszeres fogászati szűrővizsgálattal elkerülhető, hogy fogászati gócok és azok okozta gócbetegségek alakuljanak ki.
További információért forduljon hozzánk bizalommal!
Jelentkezzen be a +36 70-372-3000es telefonszámon, vagy az info@nadordental.hu email címen!
Ismerje meg rendelőnket!