Szájüregi betegségek
Szájnyálkahártya betegségek
A fogakat szorosan körülvevő íny és fogágy (csontos és lágyrész anatómiai képletek) egészségével és betegségeivel külön fogorvosi szakterület, a parodontológia foglalkozik.
A szájüreghez tartozik a nyelv és nyelv alatti térség, az orca nyálkahártya, a szájpadlás területe és az ajkak belső felszíne.
Emellett a szájgarat („torok”) területét is fontos figyelembe venni.
Ezeket a területeket nyálkahártya borítja, melyen különböző betegségek, elváltozások előfordulhatnak.
Ezek ismerete nélkülözhetetlen, akár legyen szó banális, könnyen gyógyuló elváltozásról (pl. afta) vagy valamilyen súlyosabb, általános orvosi megbetegedés szájüregben jelentkező tünetéről (pl. leukémia).
A fogorvos feladata ezek felismerése, és kezelése, vagy szükség szerint szakellátásra irányítása. A rendszeres (fél évenkénti) fogorvosi szűrővizsgálatokon való részvétel e területek vizsgálata miatt is kiemelten fontos.
Milyen szájbetegségeket különböztetünk meg?
Afta
Az afta a szájban az egyik leggyakoribb szájnyálkahártya elváltozás.
Az esetek döntő többségében spontán gyógyuló elváltozás, szövődménnyel nem igen kell számolni, azonban esetenként meglehetősen kellemetlen és fájdalmas betegségről lehet szó.
Az afták mérete és elhelyezkedése változatos lehet, általános tünetek csak nagyon ritkán kísérik (pl. láz, nyirokcsomó duzzanat).
Kialakulása nem teljesen ismert, immunmediát folyamatot feltételeznek a háttérben.
Kialakulására hajlamosító tényező az immunhiány, stressz, sérülés a szájnyálkahártya területén, hormonális változások.
Terápiájában kiemelt szerepe van a fokozott szájhigiénének, szükség szerint szájöblögetők, ecsetelők alkalmazásának. Az elváltozások általában néhány nap – néhány hét alatt gyógyulnak.
Herpes
A herpes elváltozást a herpes simplex vírus okozza.
Kialakulásában egyéni hajlam is megfigyelhető, így az erre hajlamos egyéneknél kifejezetten fontos a higiénia fenntartása.
Újbóli kialakulására (recidíva) hajlamosító tényező lehet a:
- stressz,
- hormonális változások,
- kimerültség,
- testi-lelki megterhelés,
- vitaminhiány,
- immunhiány
A tünetek változatosak lehetnek, általában égő-viszkető érzés jelentkezik a hólyagok megjelenése előtt. Ekkor lokális vírusellenes kenőcs segíthet a mielőbbi gyógyulásban.
A kialakult hólyagok néhány nap után sárgás-pörkössé válnak. Az első napokban intenzíven fertőznek a hólyagok, melyeket akár a saját arcon, testen is szét lehet „kenni”, így fokozott higiénia és odafigyelés szükséges.
Leukoplakia
A szájüregi rákmegelőző (ún. potenciálisan rosszindulatú) elváltozások közül az egyik leggyakoribb lézió a leukoplakia (ún. „fehér folt”).
A szájüreg bármely területén előfordulhat, pontos kialakulása nem tisztázott.
Ezen elváltozásokból általában szövettani mintavétel és patológus által végzett hisztopatológiai vizsgálat szükséges, a háttérben zajló folyamatok tisztázására. Az esetek döntő többségében az elváltozások nem rosszindulatúak, azonban a normálistól eltérő sejteket tartalmazhatnak, melyek nagyobb eséllyel alakulhatnak át rosszindulatú, rákos megbetegedéssé.
A későbbi rosszindulatú folyamatok megelőzése, valamint időben történő diagnosztizálása érdekében gyakori (fél évenkénti) kontroll szükséges, esetenként ismételt szövettani mintavétellel kiegészítve.
Skarlát
A skarlát betegség főleg gyermekeket érint és a Streptococcus pyogenes baktérium okozza, mely lázzal, mandulagyulladással (tonsillitis), torokgyulladással (pharyngitis) és bőrkiütésekkel jár.
A betegek nyelve először fehér lepedékkel borított, majd vörössé és duzzadttá válik („eper nyelv”), végül csillogó bíborvörös lesz („málna nyelv”). Ritkán súlyos szövődményekkel járhat, például agyhártyagyulladás, tályog, tüdőgyulladás. Így az időben történő diagnózis és megfelelő terápia kiemelten fontos. Kezelése antibiotikummal történik.
Gombás megbetegedések
A leggyakoribb kórokozó a Candida albicans nevű gomba.
Ez a gomba alapvetően a normálflóra részét képezi, azonban számos faktor előidézheti, hogy kórossá váljon a jelenléte.
Ilyen például:
- az immunhiány,
- hormonális eltérések,
- cukorbetegség (diabetes mellitus),
- bizonyos gyógyszerek, antibiotikum vagy szteroid terápia,
- xerostomia (szájszárazság),
- nem megfelelő fogpótlás
- és rossz szájhigiéné.
Terápiájában fontos a kiváltó ok felismerése és kezelése, magát a gombás elváltozást pedig súlyosságától függően lokális vagy szisztémás gyógyszerekkel kezelhetjük.
Nemi úton terjedő betegségek
Bizonyos kórokozók nemi úton, orális szex útján a szájüregben is képesek megbetegedéseket okozni.
Ilyen lehet pl. a Neisseria gonorrhoeae (kankó, tripper) vagy a szifiliszt okozó baktérium (Treponema pallidum), de HIV vírus okozta AIDS tünetegyüttesnek is lehetnek szájüregi tünetei.
Általános orvosi megbetegedések
Néhány súlyosabb általános orvosi betegség tünete is jelentkezhet a szájüregben.
Ilyen például:
- a leukémia,
- gyulladásos bélbetegségek,
- lupus (SLE, DLE),
- szifilisz,
- HIV / AIDS,
Bizonyos gyógyszerek szedése esetén is találkozhatunk szájnyálkahártya elváltozásokkal (leggyakrabban vérnyomáscsökkentők vagy epilepszia kezelésére szolgáló gyógyszerek esetén).
Ezekben az esetekben fontos a szakterületek együttműködése, alapos kivizsgálást követően a diagnózis felállítása és az adekvát terápiában részesítés.
Összefoglalásképp elmondható, hogy a szájüregi nyálkahártyán számos elváltozás jelentkezhet, melyek akár komolyabb betegség jelei is lehetnek.
A nem gyógyuló, több hete fennálló sebek, elváltozások mindenképp felhívják a figyelmet, hogy mielőbb orvosi kivizsgálásra és adekvát ellátásra van szükség.
A rendszeres fogorvosi – és orvosi szűrővizsgálatokkal a betegségek nagyrésze elkerülhető, vagy időben észrevehető és gyógyítható.
A Nádor Dental rendelőjében minden konzultáció és fogászati kontroll során szájüregi rákszűrést is végzünk, a legkisebb gyanú esetén pedig megfelelő szakirányú kezelést biztosítunk, vagy szakorvoshoz irányítjuk a pácienst.
Rendelőnkben a kezelések stressz-és fájdalommentesek, és szorongó pácienseink számára éber szedációban is kérhetőek.