Fogászati kezelések terhesség alatt
A várandósság során alapvetően kerüljük az invazív fogászati beavatkozásokat. Ha tervezett babavárásról van szó, célszerű a várandósság előtti időszakban felkeresni a fogorvost, és elvégezni minden szükséges kezelést. Így a terhesség során elegendő lesz a trimeszterenkénti kontroll vizsgálat, fogkőeltávolítás.
Ha mégis a terhesség alatt van szükség fogászati beavatkozásra, akkor is törekszünk minél kevésbé invazív megoldást választani, fogmegtartó kezeléssel megtartani a fogakat (akár hosszútávú ideiglenes megoldásként), így a nagyobb beavatkozásokat majd a baba megszületése után végezhetjük el. Számos dolgot érdemes szem előtt tartani várandósság során.
Milyen hatással van a fogakra, ínyre a terhesség? És fordítva?
A régi hiedelmekkel ellentétben (miszerint a terhesség során jelentősen romlanak a fogak és azok elvesztésre kerülnek) nincs ok különösebb aggodalomra, amíg valaki megfelelő szájhigiénét tart fent, és rendszeresen részt vesz a fogászati kontrollvizsgálatokon, kezeléseken.
A terhesség alatt a hormonszintek miatt bekövetkezik néhány változás a szájüreg területén is. A fogíny és fogágy szöveteinek vérátáramlása nő, így azok ödémássá, vérzékennyé válhatnak.
Azonban ami ezt jelentősen súlyosbítja, az a nem megfelelő szájhigiéné, lepedék, baktériumok jelenléte.
Tehát, ha valaki tökéletesen tisztán tartja fogait, ínyét és szájüregét, akkor nincs lehetősége manifesztálódni a súlyosabb terhességi ínygyulladásnak (gingivitis). Ennek hiányában valóban sokkal esendőbb a várandósság során az íny és a fogágy.
A szájüregi normálflóra (baktériumok), nyálösszetétel szintén változhatnak, de a jó szájhigiéné fenntartásával ezek sem okoznak nagyobb problémát. A hiedelmekkel ellentétben a fogakból való kalcium kioldódás és az ez okozta fogszuvasodás tévhit. Fogszuvasodásra hajlamosabbá válhat valaki a terhesség során, de megfelelő szájhigiénével ez is elkerülhető.
Fontos megjegyezni, hogy nem csak a terhesség okozta hormonális változások vannak hatással a szájüregre, hanem a szájüregi baktériumok, gyulladások is hatnak a magzat fejlődésére és a baba születésére.
Súlyosabb esetben akár fejlődési rendellenesség, koraszülés és alacsony születési testsúly is jelentkezhet. Számos tanulmány bizonyította, hogy bizonyos baktériumok (pl. Porphiromonas gingivalis) átjutnak a placentán (méhlepényen), és jelen vannak a fejlődő baba szervezetében is.
Bizonyos szájüregi baktériumok és azok véráramba juttatott toxinjai koraszülést tudnak okozni. Ha nem kezelt gyulladás áll fenn a szájüregben, pl. gyulladt fogból eredően (vagy bárhol máshol a szervezetben), azt gócforrásnak tekintjük, ami pedig gócbetegségként a magzatra szintén negatív hatást gyakorolhat.
Tudjon meg többet a fogászati gócokról: https://nadordental.hu/blog/gocbetegseg-fogaszati-gocok/
Időpontért hívjon bennünket bizalommal: +3670 372 3000
A rossz szájhigiénével, fogágybetegséggel (parodontopátia) rendelkező anya gyermekének szájüregében szintén megtalálhatóak kórokozó baktériumok, amelyek leginkább a születést követően, a közös evőeszköz, pohár, netán fogkefe használatával manifesztálódnak, így ennek elkerülését javasoljuk.
Mire kell figyelni terhesség alatt?
A terhesség során fokozottan oda kell figyelni a szájhigiénére, fogmosásra.
Puha vagy extra puha sörtéjű fogkefével javasolt fogat mosni, így elkerülhető az egyébként is vérzékeny, gyulladásra hajlamos ínyszövet felsértése.
A fogkefék cseréje gyakrabban történjen, mint terhességen kívüli időszakban.
A fogköztisztítás (fogselyem, fogköztisztító/interdentális/ kefe) is még fontosabb, mint egyébként. Célszerű a saját fogra és ínyre jellemző fogkrémet választani, szájvízből pedig alkoholmentest használni (ez nem csak terhesség esetén igaz).
Nagyon fontos részt venni a fogorvosi kontroll vizsgálatokon, nem véletlen, hogy pecsétes igazolásra is szükség van terhesség alatt. A fogorvosi vizsgálatokon általában csak kontroll, instruálás és fogkőeltávolítás történik, szükség esetén bizonyos beavatkozásokkal kiegészítve.
Általánosságban trimeszterenként, azaz 3x javasolt megjelenni ellenőrző fogorvosi vizsgálaton a terhesség alatt (ez egyénenként változhat, panasz vagy tünet esetén javasolt rögtön felkeresni a fogorvost).
Milyen fogászati beavatkozás végezhető el terhesség alatt?
Mint említettük, lehetőség szerint minél kevesebb beavatkozást végzünk a terhesség során. Ez alól kivételt jelentenek az akut, fájdalmas elváltozások, amiket mindenképp kezelnünk kell, illetve az olyan súlyos gyulladások, amik potenciálisan veszélyeztetik a baba fejlődését, születését, vagy netán az anya életét.
Amíg lehet, fogmegtartó kezeléssel igyekszünk kevésbé invazív beavatkozást választani (pl. fogtömés, hosszútávú ideiglenes tömés, esetenként gyökérkezelés/endodoncia/), szükség esetén szóba jöhet egyszerű fogeltávolítás is.
A nagyobb beavatkozással járó, nem akut, halasztható kezeléseket (pl. bölcsességfog műtét, implantáció, csontpótlás) a baba megszületése után végezzük el, kivéve, ha panaszt is okozó, súlyosabb elváltozásról van szó, amit feltétlen szükséges elvégezni.
A magzat fejlődése szempontjából legkritikusabb időszak az első trimeszter és a harmadik trimeszter második fele, így ha szükséges a terhesség idején, a második trimeszter közepén végezzük el a fogászati beavatkozásokat.
Fogkőleszedés, fogtisztítás biztonsággal elvégezhető, ami erősen javasolt is, segítve a jó szájhigiéné fenntartását és az ínygyulladás megszüntetését. Ennek gyakoriságának szükségessége egyénenként változó, de általánosságban trimeszterenként javasolható az egyébként is szükséges fogorvosi kontroll során.
Röntgenfelvétel készítését, ha csak lehet kerüljük, ezzel elkerülve a magzat / baba felesleges sugárterhelését.
Rutinszerű ellenőrző röntgenfelvételt sem csinálunk, és kisebb tünetek, elváltozások esetén sem, igyekszünk e nélkül felállítani a diagnózist és elvégezni a szükséges terápiát.
!Érdemes megjegyezni, hogy a fogorvosi röntgenek során elszenvedett dózis nagyon alacsony, így ha feltétlen szükségessé válik, a megfelelő védelem mellett bármilyen károsodás vagy veszély nélkül elkészíthető a röntgenfelvétel!
Milyen (fogászatban is használatos) gyógyszerek szedhetők terhesség alatt?
Bizonyos gyógyszerek biztonsággal szedhetők terhesen is. Természetesen a felesleges gyógyszerszedés (mint egyébként is) kerülendő, különösen a kismamák számára.
Azonban ha fájdalomcsillapításra van szükség, vagy antibiotikumra a gyulladás megszüntetésére vagy a gyulladás magzatra gyakorolt hatásának elkerülése miatt, úgy a megfelelő készítmények jó célt szolgálnak.
Fontos, hogy mindig szakorvosi konzultációra van szükség (mind a fogorvos, mind a háziorvos / szülészorvos részéről), és csak ezután választható ki biztonsággal az adott gyógyszer.
Ez azért nagyon lényeges, mert bizonyos gyakran használt fájdalomcsillapítók (pl. Cataflam, Flector, Voltaren, Algoflex, Advil) használata tilos és veszélyes a terhesség során. Tehát a megfelelő gyógyszer kiválasztása érdekében mindig konzultálni kell a fogszakorvossal és a háziorvossal is.
A fogászati kezelések során helyi érzéstelenítés (injekció) terhesség alatt is használható, amennyiben arra szükség van.
A baba születése utáni időszakban, ha érzéstelenítőt kap valaki, akkor javasolt 6 órán át kerülni a baba szoptatását.
Kérdése van? Időpontot szeretne foglalni?
Hívjon bennünket bizalommal: +3670 372 3000